Kanada savladala SAD i došla nadomak drugog plasmana na Svjetsko prvenstvo u historiji

Nogometaši Kanade su savladali SAD rezultatom 2:0 u 10. kolu sjevernoameričkih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo i došli nadomak drugog plasmana na Mundijal u historiji.

Kanada je u Hamiltonu pobijedila Sjedinjene Američke Države s 2:0 i upisala prvu pobjedu nad susjedima nakon 1980. godine.

Domaćin je poveo je povela golom napadača Bešiktaša Cylea Larina u sedmoj minuti nakon lijepe akcije i asistencije Jonathana Davida.

Kada su Amerikanci bacili sve karte u napad u pokušaju da izjednače, u petoj minuti sudijske nadoknade drugog poluvremena nogometaš Hatayspora Sam Adekugbe je postavio konačnih 2:0.

Meksiko je odigrao samo 0:0 kod kuće protiv Kostarike, Panama je pobijedila Jamajku rezultatom 3:2, dok je Salvador s 2:0 slavio kod Hondurasa.

Kanada je na vrhu tabele sa 22 boda i pobjedom u četvrtak u El Salvadoru će skoro sigurno izboriti plasman u Katar.

Tri prve reprezentacije će se direktno kvalifikovati na Svjetsko prvenstvo, a četvrtoplasirana ekipa ide u interkontinentalno doigravanje.

Kanada je do sada samo jednom nastupila na SP-u, 1986. u Meksiku gdje je u grupi upisala tri poraza uz gol-razliku 0:5.